İlişkilerde Enerji Tektir

By | 13 Aralık 2012

iliskilerde-enerji-tektirHiç kendinizi kandırmayın. İster sevgiliniz, ister eşiniz, ister arkadaşınız, ister patronunuz olsun. Toplam enerji tektir. Bu enerjiyi başka bir yerden almadan arttırmanız da söz konusu olmadığı gibi başkasına da sizde olmayan bir enerjiyi vermeniz mümkün değildir.

Bir ilişkiye kendinizden verdiğiniz kadar sizin enerjiniz eksilir, karşı taraftan aldığınız kadar da artar. Hemen fark etmeyebilirsiniz ama verdiğiniz kadar eksilirsiniz. İşte bu yüzden sosyal ilişkilerde önemli olan, karşınızdaki insana kendi enerjinizden çok ya da az vermek değil, iki kişinin de mutlu ve huzurlu olacağı düzeyde bu enerjiyi dengede tutabilmektir.

Sevgilinizi mutlu edebilmek adına onunla maç seyretmeye gittiğinizi düşünün. Belki ilk seferinde heyecanlı bir aktivite olarak gelebilir. Ya ikincisi, üçüncüsü? Aynı tadı almadığınız halde neden hala vaktinizi ve enerjinizi zevk almadığınız bir aktiviteye harcadığınızı hiç sorguladınız mı?

Arkadaşınızla yemek yemeye çıktığınızda, tercihi hep ona mı bırakıyorsunuz? Trafikte kalmak uğruna onun dediği yerlere mi gidiyorsunuz? Balık yemediğiniz halde balıkçıya gidip uyduruk bir ızgara köfteye tonlarca para mı veriyorsunuz?

İçinizden kaçınız yönetinizin başka vakti yok diye, evde çocuğunuzla zaman geçirmek varken mesai sonrasında saatlerce çalıştınız. Peki ya kaçınız bunu alışkanlık edindi?

Kocanızın istediği yemekleri yapmak için en sevdiğiniz dizinin başını mı kaçırıyorsunuz?

Tartışmalarda sorun çıkmasın diye alttan alan, kendi düşüncelerinden ödün veren hep siz mi oluyorsunuz? Ya da susmayı mı tercih ediyorsunuz? Hep istemediklerinizin olması sizi huzursuz etmiyor mu? Henüz farketmemiş olabilirsiniz belki. Bir gün mutlaka fark edeceksiniz.

Başkaları için birşeyler yapmak sizi ne kadar mutlu ederse etsin, kendi enerjinizi yükseltecek aktiviteleri unutmamalısınız. Hayatta önceliğiniz güldürmek değil, gülmek ve birlikte gülebilmek olmalı. Ne kendi enerjinizden çok verin, ne karşınızdakinden alın.

Bazen bu dengeyi sağlayamayacağınız durumlar olacaktır hayatta. Herkesle yıldızlarınız tutacak diye bir kural yok. Bazı insanlarla olan ilişkilerimizi sadece alışkanlıktan sürdürüyoruz ister istemez. Bu alışkanlıkları bozmak istemesek de aslında ilişki bozmamak adına kendi huzurumuzdan bozuyoruz, kendi enerjimizden veriyoruz  ince ince, yavaş yavaş.

Artık buna bir dur demenizin zamanı geldi. Bugün yapmazsanız yarın yapmak zorunda kalacaksınız. Kaliteli bir hayatın en öncelikli şartı enerjinizin yüksek kalmasıdır.

Dur diyebilmek için önce neleri kendimizden vererek yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz bir kenara yazmaya başlayın.  Boş bir kağıt alın ve yazın. Ne kadar çok şeyi kendi isteğiniz dışında yaptığınızı fark edeceksiniz. Normal hayat döngüsünde bunları o kadar kanıksıyoruz ki, bir yere yazmadan fark etmek oldukça zor olabiliyor.

Yazın ve görün bakalım, kimin mutlu olduğu hayatı yaşıyorsunuz?

Can Demirağ

 

2 thoughts on “İlişkilerde Enerji Tektir

 1. Ahmet Muhtar

  Son derece ilginç ve o kadar da pragmatik bir yaklaşım. Ne yazık ki; sözü edilen enerjiyi sadece ifade edebiliyoruz, ölçülmesi mümkün değil!
  Peter Grucker’ın dediği gibi ‘ölçemediğimiz bir şeyi de yönetemeyiz’.

  Reply
  1. Can Demirağ Post author

   Yorumunuz için çok teşekkürler. Enerjiyi kesinlikle ölçebiliriz, Düşünün, elinizde bir rüzgar-ölçeriniz olmayabilir ancak rüzgarın hangi yönde ve yaklaşık nasıl bir şiddette estiğini hissedebilirsiniz.Yüzyıllar önce, şu an mevcut olan gelişmiş teknolojilerden eser olmadığı zamanlarda, rüzgarın şiddeti bunun gibi basit yöntemlerle ölçülmeye çalışılıyordu. Teknoloji ile birlikte daha kesin bilgilere ulaşmaya başladık.

   Bu kadar geçmişe gitmeye gerek yok aslında. Halen şiddetli ağrılarla bir hastaneye giderseniz sizin ağrı düzeyinizi ölçmek için 1’den 10’a kadar derecelendirmenizi istiyorlar. Belki daha ilkel bir ölçüm çeşidi yoktur. Ama bu da bir ölçüm ve bu ağrıları yönetebiliyoruz. Sizin hissettiğiniz 10 ile, benim hissettiğim 10 arasında dağlar kadar fark olabilir. Öğrenme şansımız yok, bilemiyoruz ancak en azından ikimiz için de dayanılmaz olduğunu biliyoruz ve bu doğrultuda önlemimizi alıyoruz.

   Aynı şekilde, enerjinizi azaltan ve arttıran hareketlerin hangileri olduğunu da bilebilir ve buna göre kendi önlemlerinizi alabilirsiniz. Şu anda içsel enerjimizi ölçebileceğimiz en gelişmiş araç, hislerimiz ve geçmiş tecrübelerimiz. İnanın bana, oldukça yeterli…

   Reply

Bir Yorum Yazın