İlişkilerde Enerji Tektir

iliskilerde-enerji-tektirHiç kendinizi kandırmayın. İster sevgiliniz, ister eşiniz, ister arkadaşınız, ister patronunuz olsun. Toplam enerji tektir. Bu enerjiyi başka bir yerden almadan arttırmanız da söz konusu olmadığı gibi başkasına da sizde olmayan bir enerjiyi vermeniz mümkün değildir.

Bir ilişkiye kendinizden verdiğiniz kadar sizin enerjiniz eksilir, karşı taraftan aldığınız kadar da artar. Hemen fark etmeyebilirsiniz ama verdiğiniz kadar eksilirsiniz. İşte bu yüzden sosyal ilişkilerde önemli olan, karşınızdaki insana kendi enerjinizden çok ya da az vermek değil, iki kişinin de mutlu ve huzurlu olacağı düzeyde bu enerjiyi dengede tutabilmektir.

Sevgilinizi mutlu edebilmek adına onunla maç seyretmeye gittiğinizi düşünün. Belki ilk seferinde heyecanlı bir aktivite olarak gelebilir. Ya ikincisi, üçüncüsü? Aynı tadı almadığınız halde neden hala vaktinizi ve enerjinizi zevk almadığınız bir aktiviteye harcadığınızı hiç sorguladınız mı?

Arkadaşınızla yemek yemeye çıktığınızda, tercihi hep ona mı bırakıyorsunuz? Trafikte kalmak uğruna onun dediği yerlere mi gidiyorsunuz? Balık yemediğiniz halde balıkçıya gidip uyduruk bir ızgara köfteye tonlarca para mı veriyorsunuz?

İçinizden kaçınız yönetinizin başka vakti yok diye, evde çocuğunuzla zaman geçirmek varken mesai sonrasında saatlerce çalıştınız. Peki ya kaçınız bunu alışkanlık edindi?

Kocanızın istediği yemekleri yapmak için en sevdiğiniz dizinin başını mı kaçırıyorsunuz?

Tartışmalarda sorun çıkmasın diye alttan alan, kendi düşüncelerinden ödün veren hep siz mi oluyorsunuz? Ya da susmayı mı tercih ediyorsunuz? Hep istemediklerinizin olması sizi huzursuz etmiyor mu? Henüz farketmemiş olabilirsiniz belki. Bir gün mutlaka fark edeceksiniz.

Başkaları için birşeyler yapmak sizi ne kadar mutlu ederse etsin, kendi enerjinizi yükseltecek aktiviteleri unutmamalısınız. Hayatta önceliğiniz güldürmek değil, gülmek ve birlikte gülebilmek olmalı. Ne kendi enerjinizden çok verin, ne karşınızdakinden alın.

Bazen bu dengeyi sağlayamayacağınız durumlar olacaktır hayatta. Herkesle yıldızlarınız tutacak diye bir kural yok. Bazı insanlarla olan ilişkilerimizi sadece alışkanlıktan sürdürüyoruz ister istemez. Bu alışkanlıkları bozmak istemesek de aslında ilişki bozmamak adına kendi huzurumuzdan bozuyoruz, kendi enerjimizden veriyoruz  ince ince, yavaş yavaş.

Artık buna bir dur demenizin zamanı geldi. Bugün yapmazsanız yarın yapmak zorunda kalacaksınız. Kaliteli bir hayatın en öncelikli şartı enerjinizin yüksek kalmasıdır.

Dur diyebilmek için önce neleri kendimizden vererek yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz bir kenara yazmaya başlayın.  Boş bir kağıt alın ve yazın. Ne kadar çok şeyi kendi isteğiniz dışında yaptığınızı fark edeceksiniz. Normal hayat döngüsünde bunları o kadar kanıksıyoruz ki, bir yere yazmadan fark etmek oldukça zor olabiliyor.

Yazın ve görün bakalım, kimin mutlu olduğu hayatı yaşıyorsunuz?

Can Demirağ

 

Lütfen Paylaşın:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Online Eğitim Webinar

Online eğitim, webinar ve örgün eğitim hizmetlerimizle kurumunuza ve size bireysel olarak gelişim imkanı sağlıyoruz. Can Demirağ Akademi, ücretsiz online eğitimler, online kurslar ve webinar etkinliklerinin yanısıra ihtiyacınıza uygun çözümler barındırmaktadır.

Devamını Okuyun >>

Kurumsal eğitim ve kişisel gelişim ihtiyaçlarınıza uygun, birbirinden değerli eğitmenlerimiz tarafından sunulan online eğitim, webinar ve örgün eğitim konularımızı görüntüleyin. Özel eğitim talepleriniz ya da katalogda göremediğiniz eğitim konuları için direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Okuyun >>
Can Demirağ Eğitim Takvimi

Bireysel eğitim ihtiyaçlarınız için genel katılıma açık ve planlanmış online eğitim, webinar ve örgün eğitim fırsatlarını inceleyin. Ücretli ve ücretsiz eğitimler bu sayfada yer alıyor.

Devamını Okuyun >>

Danışmanlık Hizmetleri Uzmanlığımız olan konularda İhtiyaçlarınızı dinleyip, size özel çözümler sunuyoruz. Akademik bilgiler ile iş dünyası pratiğini bir araya getirip,

Devamını Okuyun >>

Ücretsiz Webinarlar, Online Eğitimler ve birbirinden avantajlı diğer fırsatlar için kayıt olun..