Çok Konuşanlardan Mısınız, Yoksa Çok iş Yapanlardan Mı?

cok-konusmakNe yazık ki bu ikisi arasında çoğu zaman bir ters orantı bulunuyor. Gerçek anlamda çok çalışıp üreten kişiler arasından konuşma hakkını kendinde görenlerin sayısı, doğru dürüst bir üretkenlikte bulunmayıp da sürekli çalışıyormuş gibi konuşan çalışanların sayısından bir hayli az.

Çünkü çalışkan ve çalışma sorumluluğuna sahip insanlar sürekli gelişime inanır ve gerçek anlamda hiç bir zaman tam gelişmiş olmayacaklarını bilirler. Bir konuda görüş bildirmek için ise yeteri kadar tecrübe ve bilgi sahibi olmaları gerektiğini düşünür, emin olmadıkları konularda kolay kolay ahkam kesmezler.

Diğer taraftan bazıları ise bal yapmayan arı konseptini iş hayatında kendine yaşam biçimi olarak seçmiş gibidir. Ortada düzgün bir çıktı olmamakla birlikte, sanki şirketlerini onlar ayakta tutuyormuş gibi bir hava içerisinde olurlar. Çünkü bilerek ya da bilmeyerek, algı yönetimi ile iş yapıyor olmanın çok çalışmaktan daha değerli olduğunu düşünürler. Bu insanlara hatalarını kabul ettirmezsiniz, suç hep bir başkasındadır ve dediklerine göre onlar işlerini çok iyi ve herkesten daha iyi yerine getirmişlerdir. Kendilerinden başka herkes ve hatta gerçek anlamda çalışan ve başarılı olan kişilerin dahi başarılarını sorgular, bu kişilerin başarısız, kendilerinin başarılı olduğunu diğer insanların yanında elinden geldiğince yinelemeye çalışırlar, algıyı bu şekilde kurabilmek için.

Çalışkan ve yetenekli ama bunu konuşma konusu dahi etmeyen çalışanlar, tembel ve yeteneksiz olup boş konuşarak algı yönetme heveslisi çalışanlar karşısında suskun kalabilirler. Bu algı kültürü her ne kadar kısa vadede işler gibi görünse de orta ve uzun vadede çalışmaktan ve kendi yeteneklerini geliştirmekten imtina eden kişilerin bir noktada tökezleyecekleri muhtemeldir. Çünkü aslında hep bildiğimiz gibi çok çalışmak, başarıyı oluşturan em önemli etkenlerden birisi. Çalışmadan ve yetenekleri geliştirmeden elde edilen başarılar kısa süreli ve uçup gidicidir. Uzun vadeli bir başarı elde etmek istiyorsanız çok çalışmaktan, yeteneklerinizi geliştirmekten ve bu konuda arkası dolu şekilde konuşmaktan asla çekinmeyin. Şimdi siz söyleyin. Siz çok konuşanlardan mısınız yoksa çok iş yapanlardan mı?

Can Demirağ

Lütfen Paylaşın:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Eğitim, Workshop

Kurumsal ve kişisel gelişim ihtiyaçlarınıza özel eğitim, webinar, seminer ve workshop etkinlikleri.

Sınıf içi veya Online olarak düzenlenebilmektedir.  

Eğitim, Workshop

Detaylarını incelemek için lütfen tıklayın...

Kurumsal Danışmanlık

Kurumunuzun durumu, ihtiyaç ve gelişim alanlarının tanımlandığı, çözüm odaklı danışmanlık.

İyi bir iletişim ve karşılıklı güven ilişkisi...

Kurumsal Danışmanlık

Detaylarını incelemek için lütfen tıklayın...

Kişisel Mentorluk

Her türlü kişisel yolculuğunuzda, hayatınızın dönüm noktaları veya  önemli anlarınıza  hazırlanırken,
size destek olan, iş birliği yapan, yol haritası çizen bir yol arkadaşı, mentor

Kişisel Mentorluk

Detaylarını incelemek için lütfen tıklayın...

Motivasyon Konuşması 

Konferans - kongre organizasyonları, motivasyon ve bayii toplantılarında motivasyon konuşmaları. 

Liderlik, Kişisel Gelişim, Strateji, Ekip Yönetimi ve dahası... 

Motivasyon Konuşması 

Detaylarını incelemek için lütfen tıklayın...