Atam sen rahat uyu… Bundan sonrasını Türk Gençliği halledecektir…

Bugün 10 Kasım’ın hüznü havaya da yansımış sanki. Bir karanlık, bir boğuk, bir soğuk hava. Çok şey borçlu olduğumuz bir insanı, bir büyüğümüzü kaybettiğimiz bu gün, derin bir hüzün var içimde. Aynı yukarıdaki gökyüzü gibi, benim de içim karanlık, soğuk ve boğuk.

Özgürlüğümüzün tetikleyicisi, bütün millete önderlik eden bir cesur türk. Bir çok şeyi onun sayesinde rahatça yapabiliyoruz. Bugün benim bu yazıyı yazabiliyor olmamın, sizin de okuyabiliyor olmanızın sağlayıcısı o. Çok şey borçluyuz kendisine. Ama o öldü diye de onun bütün ilkelerini, düşüncelerini, zekasını, ileri görüşünü, cesaretini kaybetmiş olamayız, olmamalıyız. Çünkü onun da her fırsatta belirttiği gibi, onun gücü bizlerin gücünden oluşuyordu. Bizimle varoldu, bizi uyandırdı, özgürlüğümüzü bize verdi, bir düzene soktu ve bu ölümlü dünyadan göçtü gitti.

Bize çok güzel bir miras bıraktığı gibi, kendisinden sonrasında nasıl devam edebileceğimizle ilgili çok güzel öğütler de bıraktı. Peki biz uyguluyor muyuz? Ya da uygulamak için ne yapıyoruz. Her 10 Kasım’da, senede bir gün, “Atam İzindeyiz”, “Atam Uyan Vatan Elden Gidiyor” diye mailler atan, mesajlar yazan bizler, senenin kalan günlerinde tam olarak ne yapıyoruz? Gerçekten onun ilkelerini korumak ve ileri götürmek için çabalıyor muyuz yoksa, her 10 Kasım’da “Atam ‘İzin’deyiz” diye herkese gururla belirttiğimiz gibi çalışmayıp izin mi yapıyoruz? “Vatan elden gidiyor” diye haykırıp ah ederken, Ata’mızı uyanmaya çağırarak bir başkasından yardım istemek daha mı kolayımıza gidiyor? Peki, hepsinin üzerinde, bir ölü’nün uyanıp bizi ve vatanımızı kurtaracağina inanacak kadar saf mıyız? Biz ne yapıyoruz ve nereye gidiyoruz gerçekten?

Kimsenin kötü bir niyeti olmadığını bu özgürlüğümüzün değerini çok da iyi anladığımızı biliyorum. Ancak arada bir sallanıp kendimize gelmenin de zararı olduğunu sanmıyorum. Atatürk’ün bize bıraktığı mirasın en büyük parçalarından biri de, bizlere yani türk milletine olan güveniydi. Bu güveni boşa çıkartmayacağımıza eminim.

Atam, senin de söylediğin gibi, senin naçiz vücudun bugün toprak oldu, ama sen rahat uyu! Senin bıraktığın hazine, öğütler ve birikimle, bu cesur ve zeki türk milleti, bundan sonrasını halledecektir ve Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Can Demirağ

0
nv-author-image

Can Demirağ

2001 yılından beri kurumsal hayatın içerisinde Can Demirağ. Garanti Emeklilik, Krep Danışmanlık, Axa Sigorta, BNP Paribas Cardif ve Cigna Sağlık Hayat Emeklilik şirketlerinde Pazarlama, Operasyon ve Çağrı Merkezi birimlerinde yönetsel pozisyonlarda önemli görevler aldı.1997 yılında Samsun Anadolu Lisesi’nden, 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olan Can Demirağ 1980 Samsun doğumlu, evli ve iki çocuk babası.20 yılı aşkın iş dünyası ve yönetim tecrübesini paylaşmak için, 2021 yılı başında Can Demirağ Akademi’yi kurdu. Halen Can Demirağ Akademi, Boğaziçi Enstitüsü ve TSEV(Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı) bünyesinde, iş dünyası ve yönetim alanlarında eğitmenlik yapmakta ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.