Türkiye Yaşlanıyor! Bireysel Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Sistemi Açısından Etkileri

Sosyal güvenlik sistemlerinde, çalışan ve primini ödeyen nüfusun ödediği primler, emekli olan nüfusun emeklilik maaşını finanse eder. Bu sistemin sağlıklı şekilde çalışması için ülkede primini ödeyen ( ortalama) her 6 çalışana denk gelen emekli sayısının 1 olması gerekir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda nüfus daha yaşlıdır ve bu oran sağlanamaz. Bir emekliye (ülkesine göre) 3-4 ya da 5 aktif çalışan düşer. Bu aradaki açık kişilerin ödemesi gereken primleri ise – emeklilere sizin maaşınızı az ödeyeceğiz denilemeyeceği için devlet cebinden finanse eder ve bir bütçe açığı oluşur. Özetle, yaşlı nüfusun artması, sosyal güvenlik sistemlerinde devletin yükünü artırıyor.

Bu yüzden ülkemize 1997’den beri sistematik bir şekilde sosyal güvenlik alanında çalışmalar yapılıyor. Şu anda hayatımızda olan Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım gibi sistemler de bu çalışmaların bir parçası ve devlet üzerindeki sosyal güvenlik yükünü azaltmayı hedefliyor.

Ancak araştırmalar gösteriyor ki, Türkiye’deki yaşlanma hızı, Avrupa’daki bir çok ülkeye göre yüksek. Bu durum devletin emekli maaşlarını ödeyebilmek için cebinden finanse etmesi gereken açığın da artması anlamına geliyor ve ülke ekonomisi adına kritik. Mevcut durum, bende önümüzdeki günlerde de sosyal güvenlik reformlarının devam edeceği izlenimi bırakıyor.

Bu konudaki Uplifers tarafından yayınlanmış haberi ve araştırma detaylarını aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

Türkiye yaşlanıyor: Gelecekte bizi neler bekliyor?

Can Demirağ

Lütfen Paylaşın:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Online Eğitim Webinar

Online eğitim, webinar ve örgün eğitim hizmetlerimizle kurumunuza ve size bireysel olarak gelişim imkanı sağlıyoruz. Can Demirağ Akademi, ücretsiz online eğitimler, online kurslar ve webinar etkinliklerinin yanısıra ihtiyacınıza uygun çözümler barındırmaktadır.

Devamını Okuyun >>

Kurumsal eğitim ve kişisel gelişim ihtiyaçlarınıza uygun, birbirinden değerli eğitmenlerimiz tarafından sunulan online eğitim, webinar ve örgün eğitim konularımızı görüntüleyin. Özel eğitim talepleriniz ya da katalogda göremediğiniz eğitim konuları için direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Okuyun >>
Can Demirağ Eğitim Takvimi

Bireysel eğitim ihtiyaçlarınız için genel katılıma açık ve planlanmış online eğitim, webinar ve örgün eğitim fırsatlarını inceleyin. Ücretli ve ücretsiz eğitimler bu sayfada yer alıyor.

Devamını Okuyun >>

Danışmanlık Hizmetleri Uzmanlığımız olan konularda İhtiyaçlarınızı dinleyip, size özel çözümler sunuyoruz. Akademik bilgiler ile iş dünyası pratiğini bir araya getirip,

Devamını Okuyun >>

Ücretsiz Webinarlar, Online Eğitimler ve birbirinden avantajlı diğer fırsatlar için kayıt olun..