Forward Piyasalar

para-sayan-ellerHızlı bir değişimin yaşandığı günümüzde türev piyasaları, finans piyasalarının gelişmişlik seviyesini artırarak, ekonomide kaynakların daha etkin dağılımı ve kullanımına katkıda bulunmak, gelişmiş uluslararası piyasalarda yeralmak ve bu piyasalara entegre olmak gibi amaçların gerçekleştirilmesinde önemli işlevler üstlenmektedir.

Dünya borsacılığının günümüzde ulaştığı düzey uzun süren tarihsel bir gelişimin sonucudur. Bu süreç, ilk aşamada spot işlemlere, ara aşamada forward işlemlere daha sonra vadeli işlem ve options’lara dayalı vadeli kontrat piyasalarına dönüşüm şeklinde birbirini tamamlayan üçlü bir yapı içerisinde gerçekleşmiştir.

2007 Aralık ayında yazmış olduğum “Forward Piyasalar” konulu çalışmamı sizlerle paylaşıyorum. Bu yazının tamamı PDF formatındadır. İndirmek için tıklayınız.

İçindekiler

1 GİRİŞ

2 FORWARD PİYASALARIN DOĞUŞU

3 FORWARD SÖZLEŞMELER

3.1 Genel Tanım

3.2 Forward Sözleşmelere Bir Örnek

3.3 Temel Özellikleri ve Unsurları

4 Forward Sözleşmelerin Çeşitleri

4.1 Yabancı Para Forward Sözleşmeleri

4.2 Faiz Forward Sözleşmeleri

5 Forward Sözleşmelerin Avantaj ve Dezavantajları

6 Forward Sözleşmelerde Amaç ve Taraflar

6.1 Arbitraj Yapanlar

6.2 Tüccarlar

6.3 Risk sıfırlayıcıları

6.4 Spekülatörler

7 SONUÇ

8 KAYNAKÇA

Yazan: Can Demirağ

0
Etiketler:
nv-author-image

Can Demirağ

2001 yılından beri kurumsal hayatın içerisinde Can Demirağ. Garanti Emeklilik, Krep Danışmanlık, Axa Sigorta, BNP Paribas Cardif ve Cigna Sağlık Hayat Emeklilik şirketlerinde Pazarlama, Operasyon ve Çağrı Merkezi birimlerinde yönetsel pozisyonlarda önemli görevler aldı.1997 yılında Samsun Anadolu Lisesi’nden, 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olan Can Demirağ 1980 Samsun doğumlu, evli ve iki çocuk babası.20 yılı aşkın iş dünyası ve yönetim tecrübesini paylaşmak için, 2021 yılı başında Can Demirağ Akademi’yi kurdu. Halen Can Demirağ Akademi, Boğaziçi Enstitüsü ve TSEV(Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı) bünyesinde, iş dünyası ve yönetim alanlarında eğitmenlik yapmakta ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.