Hayallerimizin Ölümünü Gösteren 3 İşaret – Paula Coelho

By | 28 Ekim 2012


Paula Coelho’dan kısa bir yazı. Bu adamın tarzına bayılıyorum. İyi okumalar…

Hayallerimizi öldürmekte olduğumuzun ilk işareti yeterli zamanımız olmamasıdır. Hayatım boyunca tanıdığım en meşgul insanlar, herşeyi yapmaya yetecek kadar vakit bulurlardı. Hiç bir şey yapmayanlarsa hep yorgun olup yapmaları gereken şeye biraz olsun dikkat göstermeyen insanlardı. Sürekli olarak günün ne kadar kısa olduğundan yakınan bu insanlar, aslında sadece yaptıkları işin hakkını vermemektedirler ve yeterince savaşmamaktadırlar.

Hayallerimizin ölümünü gösteren ikinci işaret ise emin olmamızdır. Hayatı büyük bir macera olarak görmememiz, hayattan daha azını beklediğimiz ve daha azıyla yetindiğimiz için ne kadar bilge ve adil olduğumuzu düşünmeye başlarız. Günlük hayatımızın duvarlarının ötesine bakıp kırılan mızrakların seslerini duyar, tozun ve terin kokusunu alır, savaşçı olan insanların gözlerinin içindeki ateşi ve ne büyük başarılara imza attıklarını görürüz. Fakat o büyük zevki, bu savaşa katılanların kalbindeki sonsuz heyecanı asla anlayamayız. Onlar için ne yenilgi önemlidir ne de kazanmak: aslolan daha iyisi için verdikleri haklı savaştır.

Hayallerimizi yok etmemizin üçüncü işareti ise barıştır. Hayatımız bir pazar öğleden sonrasına döner. Büyük hiç bir şey istemez, verebileceğimiz kadarından fazlasını istemekten çekiniriz. Bu durumu, kendimizi yetişkin olarak görmekle açıklarız. Gençliğimizdeki ideallerimizi bir kenara bırakır, sadece kişisel ve mesleki başarılara odaklanırız. Etrafımızdaki insanlar hayattan şunu bekliyorum dediğinde ise şaşırıp kalırız. Fakat kalbimizin derinliklerinde, hayallerimizi haklı savaşımızı bıraktığımızda kaybettiğimizi biliriz.

Hayallerimiz için verdiğimiz savaşı bırakıp barış ilan ettiğimizde, kısa bir süre için dinginliğe ulaşırız. Fakat öldürdüğümüz hayaller içimizde çürümeye başlar ve tüm varoluşumuza adeda bir virüs gibi bulaşır. Önce etrafımızdakilere karşı sonra da kendimize karşı saldırganlaşırız. İşte tam o zaman hastalıklar ve buhranlar baş göstermeye başlar. Bizi savaşmaktan alıkoyan korkaklığımız, savaşırken karşılaşabileceğimizden çok daha büyük bir hayal kırıklığı ve yenilgi ile bizi cezalandırır.

Sonunda ölmüş hayallerimiz nefes almamızı bile imkansız hale getirir ve ölümü arzular oluruz. Çünkü artık yalnızca ölüm bizi herşeyden emin olmamızdan, işlerimizden ve o korkunç pazar öğleden sonrası ruh halinden kurtarabilir.

One thought on “Hayallerimizin Ölümünü Gösteren 3 İşaret – Paula Coelho

Bir Yorum Yazın